29 Ekim 2010 Cuma

Perküsyon kursu

Arda'nın cumartesi günlerini eğlenceli hale getiren bir etkinliğimiz var. Yaz tatilinden dolayı ara verdiğimiz , şimdi yeniden başladığımız perküsyon kursu..
Üç aşağı beş yukarı aynı yaşlarda olan bir grup çocuk öğretmen eşliğinde perküsyon, yani ritm öğreniyorlar.. O küçücük ellerin yaptığı şeylere inanamazsınız, harikalar.. biraz gürültü patırtı da olmuyor değil tabi ama hangi toplulukta olmuyor ki.. Arda bu perküsyon derslerini çok seviyor, dersler dışında duyduğu her müziğe de eşlik etmeye çalışıyor kendince.
Perküsyonun matematik zekasını geliştirdiğini okumuştum
Matematik zekası ne olursa olsun , önemli olan oğlumun bu işten zevk alıyor olması.. Bazı ebeveynler varki çocuğu illa birşeyler yapsın diye uğraşır, o yüzme senin bu keman dersi benim, yok olmadı piyano çalsın, özel ders aldıralım aman birşeyden geri kalmasın diye ha babam de babam çocuğu sağa sola koştururlar,  bu perküsyon derslerinden birinde Arda'yı beklerken eşimle beraber şahit olduğumuz bir olayı paylaşmak istiyorum; Anne çocuğunu zorla getirmiş belli, çocuk ne derse girmek istiyor ne de birşey çalmak.. anne ısrarcı :
- Çalıcaksın! Bak çok fena olur, ben kalktım seni buralara kadar getirdim,
Çocuk istemiyorum diyor anne ısrar ediyor hala
-Sen evde görürsün diye bir de tehdit ediyor..
O an o anneye birşeyler söylememek için zor tuttum kendimi.
Demem o ki çocuğun istekli olması çok önemli.
Arda , tatilden döndüğümüzden beri
-Anne ne zaman gidicez perküsyona diye soruyor
Ben de özellikle tekrar tekrar soruyorum
-Oğlum emin misin, gitmek istiyor musun gerçekten? diye.
O annenin durumuna asla düşmek istemiyorum çünkü.. Ben istiyorum diye değil o istediği için olsun..
Bu perküsyon kursuyla nasıl mı karşılaştık?
Arda'nın okulu bir gezi düzenlemişti o zaman gittiler hep birlikte, öğretmeni Arda'nın kulağının çok iyi olduğunu, perküsyon eğitmeni Engin Bey'in onu çok beğendiğini söyledi, Arda o günden sonra evde her yeri davul yaptı. nerede müzik duysa ritm tutmaya çalıştı. Ben de sordum
-Oğlum seni o kursa götürelim ister misin?
-Evet
işte o gün bugündür bir perküsyon kursumuz var..
Merak ederseniz http://www.gurkeyperkusyon.com/

Hiç yorum yok:

Yorum Gönder